Wymiana opon – zasady, bezpieczeństwo i odpowiedzialna utylizacja

Wymiana opon – zasady, bezpieczeństwo i odpowiedzialna utylizacja

Wraz z nadejściem wiosny i wzrostem temperatur jedną z aktywności kierowców jest wymiana opon z zimowych na letnie. Niektórzy co roku zadają sobie pytanie: czy to już czas? Ważniejszym jednak pytaniem może być – co zrobić ze zużytymi oponami? Podpowiadamy!

W Polsce nie obowiązuje jedna konkretna data, do której powinno się wymienić opony. Co więcej – ta wymiana nie jest wymagana przepisami prawa – nie ma regulacji nakazujących jazdę na określonym typie ogumienia w danym sezonie. Jednak jazda zimą na letnich oponach lub latem na zimowych może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo, długość drogi hamowania i zużycie paliwa.

Przepisy regulują za to minimalną wysokość bieżnika w oponach – w samochodach osobowych wynosi ona 1,6 milimetra. Jazda na oponach z mniejszym bieżnikiem lub w złym stanie (np. z pęknięciami, guzami, innymi uszkodzeniami) może zostać potraktowana jako naruszenie przepisów dotyczących stanu technicznego pojazdu, a kierowca może otrzymać mandat.

Wracając do pytania – kiedy wymienić opony na letnie? – przyjmuje się zasadę, że należy to zrobić, jeśli średnia dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 7°C. Najlepszym momentem jest zazwyczaj koniec marca lub początek kwietnia.

Co zrobić ze zużytymi oponami?

Opony nie są zwykłym odpadem – nie wolno wyrzucać ich do pojemników na odpady zmieszane ani tym bardziej porzucać w lesie czy na nieużytkach. Plastik powstały w wyniku rozpadu opon może zatruć glebę i przedostać się do wody. Porzucone opony stanowią zagrożenie dla zdrowia nie tylko ludzi, ale też zwierząt.

Gdzie można legalnie i bezpiecznie oddać zużyte opony?

  • Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) – mieszkańcy Gdyni, Redy oraz Gminy Wejherowo mogą w Eko Dolinie bezpłatnie przekazać do 4 sztuk zużytych opon rocznie (z samochodów osobowych, bez felg). Mieszkańcy Gdyni odbiór odpadów wielkogabarytowych mogą zgłosić telefonicznie lub za pomocą formularza znajdującego się na stronie: wyrzucamto.pl/zamow-online. Odpad zostanie zabrany spod domu / pergoli śmietnikowej.
  • Wulkanizacja i serwisy oponiarskie – przy okazji wymiany opon niektóre zakłady przyjmują stare ogumienie (czasem za niewielką opłatą).
  • Zbiórki organizowane przez gminy – niektóre samorządy prowadzą cykliczne zbiórki odpadów gabarytowych, w tym opon.

Drugie życie opony

Co dzieje się z oponami, które już nam nie służą? Producenci opon, a także importerzy i dystrybutorzy – zgodnie z polskim prawem – są zobowiązani do zebrania i poddania odzyskowi 75% tonażu opon wprowadzonych na rynek w poprzednim roku kalendarzowym. Z tego 15% opon musi zostać poddanych recyklingowi. W roku 2021 w Polsce rzeczywisty odzysk opon wyniósł 74,7%, a recykling – 44,5%.

Z przetworzonych opon wytwarza się nie tylko nowe opony, ale również nawierzchnie sportowe i place zabaw (bieżnie, maty amortyzujące), płyty izolacyjne, ekrany akustyczne, wycieraczki i dywaniki samochodowe. A te opony, które nie zostały poddane recyklingowi, są w całości lub częściowo wykorzystywane jako paliwo alternatywne w specjalnie przystosowanych piecach, najczęściej w cementowniach.

Skip to content