#mniejplastiku

W Polsce zużywa się 3,5 mln ton plastiku rocznie. Jedna trzecia z 3,5 mln ton tworzyw sztucznych zużywanych przez polski rynek, wykorzystywana jest do produkcji opakowań.
Musimy pamiętać, że plastikowa butelka rozkłada się nawet do 1000lat!!! Zadajmy sobie pytanie, czy chcemy by zasypała nas góra odpadów?!
Najwięcej plastiku zużywamy do produkcji toreb na zakupy wielokrotnego użytku, folii oraz tacek do żywności.
W ostatnich latach statystyczny Polak wytwarzał już ponad 300 kg odpadów rocznie. Niestety tylko jedna czwarta z nich podlega recyclingowi. Jeśli nie chcemy utonąć w śmieciach, musimy ograniczyć ich produkcję. Tylko jak to zrobić?
Reduce, Reuse, Recycle ang., promuje zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów.
Pierwsze słowo „ograniczaj” przypomina o możliwości zmniejszenia ilości generowanych odpadów poprzez ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów – unikaj kupowania zbędnych lub niepotrzebnych rzeczy, zawsze zabieraj na zakupy torbę wielorazowego użytku, unikaj towarów nadmiernie opakowanych.
Drugie słowo „użyj ponownie” przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktów powszechnie uznanych za jednorazowe, co zmniejsza skalę zanieczyszczeń środowiska. Jest to propozycja ponownego, wielokrotnego wykorzystania odpadów, czasem w zupełnie nowym przeznaczeniu. Po co kupować dziecku organizer na przybory na biurku, gdy można go zrobić wspólnie z dzieckiem np. plastikowych butelek, kartoników po mleku czy też rolek po ręcznikach papierowych.
Ostatnie słowo „poddaj recyklingowi” wskazuje co należy zrobić w sytuacji, gdy nie można zrezygnować z produktu, a powstałego z niego odpadu nie da się wykorzystać ponownie – należy go wrzucić do odpowiedniego pojemnika , dzięki czemu zostanie poddany procesowi recyklingu.
Kolejność wyrazów nie jest tutaj przypadkowa.
Największe korzyści dla środowiska niesie ograniczanie nadmiernej konsumpcji oraz wielokrotne użycie – czyli jak najpóźniejsze uznanie produktu za odpad.

Jak zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów w naszych gospodarstwach domowych? Sposobów jest mnóstwo. Niektóre są uniwersalne, inne związane z indywidualnym stylem życia. Oto kilka podstawowych wskazówek, które warto zapamiętać i stosować w codziennym życiu.

1. Zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz
Nowe buty, sukienka, nowy smartfon, nowy sprzęt AGD – często z kaprysu, a nie realnej potrzeby. Przed każdym poważniejszym zakupem warto pomyśleć, czy naprawdę potrzebujemy nowego modelu urządzenia, które już posiadamy, lub gadżetu o ograniczonej przydatności. Czy naprawdę potrzebujemy tą 20tą parę butów? Czy lodówka nie da się jeszcze łatwo i tanio naprawić? Być może ulegamy jedynie trendom lub perswazji reklamowej? Bardziej przemyślane zakupy to ulga dla portfela i środowiska.
2. Własna torba wielorazowego użytku zamiast foliówki
Zakupy warto planować wcześniej, by udając się do sklepu zabrać własną siatkę lub plecak. W ten sposób unikniemy wydatków na plastikowe reklamówki, które prędzej czy później wylądują na śmietniku.

3. Wybieraj produkty w opakowaniach szklanych!
Szkło można wykorzystywać tak naprawę bez ograniczeń. Ponadto żywność w opakowaniach szklanych z pewnością jest o wiele zdrowsza niż ta w zapakowana w plastik.

4. Stosuj dzbanki i butelki z filtrem
Zamiast wody mineralnej można też pić wodę z kranu przefiltrowaną w popularnych dzbankach.

5. Na miejscu lepiej niż na wynos
Obiad czy kawa na wynos to dodatkowa „porcja” odpadów. Zamiast zamawiać posiłek czy napój w styropianowym opakowaniu, warto wygospodarować chwilę na konsumpcję w lokalu. I przyjemniej, i bardziej ekologicznie.

6. Kupuj na wagę
Produkty w plastikowych opakowaniach czy konserwach to często żywność wysoko przetworzona, naszpikowana konserwantami i „ulepszaczami” w rodzaju sztucznych barwników czy wzmacniaczy smaku. Wybierając towar sprzedawany na wagę, otrzymujemy zwykle lepszą jakość, a przy okazji unikamy wytwarzania odpadów w postaci opakowań. Bardziej ekologicznie, i zdrowiej!

7. Nie bój się lumpeksów
Niektórzy unikają ich jak ognia, wstydzą się, innych nie trzeba przekonywać, że w szmateksach trafiają się najlepsze – a w dodatku unikalne – „łupy” odzieżowe. Kupowanie w ciucholandzie to nie tylko oszczędność pieniędzy. To również indywidualny wkład w ograniczenie nadprodukcji odzieży, która przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska i zwiększa ilość wytwarzanych odpadów.

8. I oczywiście segreguj!
Jeśli już wyprodukowałeś w swoim domu odpad, wrzuć go do odpowiedniego pojemnika! To obowiązek narzucony przepisami – niestety często ignorowany. Segregacja odpadów nie oznacza co prawda redukcji ich wytwarzania przez poszczególne gospodarstwa domowe, ale finalnie przyczynia się do zmniejszenia ich ilości na składowiskach i w środowisku. Segregowanie odpadów pozwala na łatwiejsze odzyskiwanie ich w sortowni odpadów, a co za tym idzie ich dalszej obróbce i ponownemu wykorzystaniu.
Co zyskamy? To zależy. Jeśli zrezygnujemy ze zbędnych, nieprzemyślanych zakupów, zyskamy chociażby czas i pieniądze. Jeśli zastąpimy produkty w plastikowych opakowaniach tymi kupowanymi na wagę, lub w szklanym opakowaniu – zyskamy również zdrowie, ponieważ plastik zawiera m.in. niebezpieczny bisfenol przenikający do żywności. Zasadniczą korzyścią ze zmiany nawyków to nasz własny wkład w ograniczanie negatywnego wpływu konsumpcji na środowisko oraz satysfakcja z promowania dobrych wzorców!