Kompost z Eko Doliny wyścielił pierwszy gdyński mikrolas
ParkLAS, bo taką nazwę otrzymał pierwszy mikrolas zasadzony w Gdyni, powstał na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w ramach festiwalu Gdynia Design Days. Stworzono go metodą japońskiego botanika Miyawakiego, a jego ściółkę przygotowano na bazie kompostu z naszej spółki.
Metoda sadzenia lasów według Akiry Miyawakiego polega na tworzeniu niewielkich, ale za to bioróżnorodnych leśnych ekosystemów. Rosną one dwa razy szybciej niż tradycyjne nasadzenia i są nawet 18 razy bardziej zróżnicowane. Przepis na sukces tkwi w odpowiednim przygotowaniu gleby, do czego wykorzystuje się kompost i słomę oraz w specyficznej technice sadzenia.
W tej metodzie rośliny sadzi się bardzo gęsto – na jednym metrze kwadratowym zasadza się nawet 7 sztuk sadzonek. Duże zagęszczenie przyspiesza naturalne procesy ekologiczne. Ważne jest, żeby posadzić rodzime gatunki. W gdyńskim ParkLesie posadzono prawie 40 gatunków drzew i krzewów, m.in. lipy, buki, graby, kruszyny, dzikie jabłonie, dzikie grusze oraz 20 gatunków leśnego runa. Łącznie mikrolas tworzy ponad 700 sztuk roślin i kłączy.
Niewątpliwą zaletą takiego zagajnika jest to, że można go posadzić na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, dlatego idealnie nadaje się do wzbogacenia miejskich ekosystemów. Rośliny filtrują powietrze i wodę, retencjonują wodę opadową, obniżają temperaturę otoczenia.
Eko Dolina była partnerem wydarzenia i dostarczyła kompost niezbędny do posadzenia mikrolasu. Kompost został wyprodukowany z bioodpadów segregowanych przez mieszkańców m.in. Gdyni.
Więcej informacji na temat ParkLASU na stronach gdynia.pl oraz Forest Maker.
Kompost dla każdego
Naturalny nawóz produkowany w Eko Dolinie może kupić każdy odwiedzający zakład. Produkt sprzedawany jest luzem, dlatego należy po niego zgłosić się ze swoim transportem. Tona kompostu kosztuje 30 zł netto. Więcej informacji w zakładce Nawozy organiczne.