Wyzwania związane z ograniczeniem uciążliwości zapachowych
Wyzwania związane z ograniczeniem uciążliwości zapachowych
Eko Dolina zajmuje się bezpiecznym zagospodarowywaniem odpadów – głównie komunalnych, wytwarzanych przez mieszkańców Gdyni i okolic. Charakterystyka materiału, z którym pracujemy, oraz konieczne procesy jego przetwarzania, prowadzą do wydzielania nieprzyjemnych zapachów. Jako spółka cały czas realizujemy działania, których celem jest ograniczenie uciążliwości zapachowych, uwzględniając warunki pogodowe. One też mają wpływ na rozpowszechnianie się zapachów.
Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości naszej pracy, dlatego realizujemy inwestycje, które mają na celu nie tylko lepsze zagospodarowywanie odpadów, ale również minimalizację uciążliwości dla otoczenia. O tych działaniach piszemy na naszej stronie internetowej.
Całkowite usunięcie problemu nieprzyjemnych zapachów w zakładzie tego typu, przy tak dużej liczbie różnych instalacji i procesów oraz z materiałem, z jakim pracujemy, jest jednak praktycznie nieosiągalne. Konsekwentnie dążymy jednak do zmniejszenia występowania uciążliwości zapachowych.
W ostatnim czasie prowadziliśmy standardowe prace na terenie zakładu, nie wystąpiły również żadne awarie. Jednak lipiec i sierpień to okres, kiedy przyjmujemy więcej odpadów komunalnych – ten trend, występujący w czasie wakacji, obserwujemy od wielu lat. We wspomnianym okresie największym problemem są odpady zielone, które do nas trafiają. Odpady te zbierane w workach foliowych są bardzo często zgniłe, a co za tym idzie, wydzielają wyjątkowo nieprzyjemny zapach. Podczas prowadzonych procesów technologicznych stanowią znaczne źródło nieprzyjemnych zapachów.
Warto również wiedzieć, że nasza spółka nie jest jedynym źródłem brzydkich zapachów w okolicy. Sierpień to czas, w którym często prowadzone są prace na polach, które również wiążą się z uciążliwościami zapachowymi.
Każdy, kto korzysta z usług naszej spółki, może przyczynić się do zmniejszenia uciążliwości zapachowych. Niezwykle istotna jest prawidłowa segregacja odpadów u źródła, czyli w domach. Dzięki temu odpady są mniej zanieczyszczone i wydzielają mniej zapachów. Problematyczne jest przede wszystkim wyrzucanie m.in. odpadów kuchennych do pojemników na odpady zmieszane.
Ważna jest również ilość odpadów. Poprzez nawet drobne działania, na przykład zaczerpnięte z nurtu less waste, możemy produkować ich mniej – to także wpływa na skalę zapachów.