Nowe zasady segregacji tekstyliów od stycznia 2025 roku – co warto wiedzieć?

Nowe zasady segregacji tekstyliów od stycznia 2025 roku – co warto wiedzieć?

Z początkiem stycznia 2025 roku odpady komunalne będziemy dzielić na sześć, a nie jak do tej pory na pięć frakcji. Do selektywnej zbiórki tworzyw sztucznych i metali, makulatury, szkła, odpadów bio i zmieszanych dojdzie obowiązek oddzielnej segregacji tekstyliów.

Jest to ważna zmiana, której celem jest poprawa efektywności gospodarki odpadami. To także krok w kierunku zwiększenia odzysku tekstyliów i dbałości o środowisko. Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), rocznie w Polsce generuje się kilkaset tysięcy ton odpadów tekstylnych, z czego zaledwie około 1% jest poddawanych recyklingowi, podczas gdy 70% wyrzucanych ubrań nadaje się do ponownego użytku. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie wskaźnika recyklingu tekstyliów i wtórnego obrotu ubraniami.

Zbiórka tekstyliów w Gdyni

Każda gmina wprowadza swoje zasady selektywnej zbiórki odzieży i pozostałych tekstyliów. W Gdyni mieszkańcy będą mieli kilka opcji do wyboru. Tekstylia będzie można zostawiać między innymi w:

  • ubraniomacie na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. Zwycięstwa 98/98,
  • w jednym z kilkunastu punktów odbioru w ramach kampanii „Ubrania do oddania” – ich lista znajduje się na stronie gdynia.pl,
  • w pojemnikach na tekstylia oznaczone logo PCK zlokalizowanych na terenie miasta.

Dodatkową opcją jest wysyłka bezpłatnej paczki z ubraniami (karton, waga od 10 do 25 kg) poprzez stronę ubraniadooddania.pl.

Daj drugie życie

Ważnym aspektem wprowadzenia oddzielnej segregacji ubrań i tekstyliów jest drugi obieg. Duża część ubrań, którą wyrzucamy, jest w dobrym stanie i może być ponownie wykorzystana. Zamiast więc wyrzucać taką odzież, można spróbować oddać ją osobom, które jej potrzebują. W takim przypadku pomocne mogą być różnego rodzaju grupy na Facebooku, za których pośrednictwem można oddać lub sprzedać niepotrzebne nam ubrania, np.

Dlaczego warto segregować tekstylia?

Produkcja tekstyliów, takich jak odzież, pościel, obuwie czy materiały dekoracyjne, wymaga ogromnych ilości surowców, takich jak woda, bawełna, czy ropa naftowa (w przypadku tkanin syntetycznych). Dlatego oddzielna zbiórka pozwoli na efektywniejsze odzyskanie surowców wtórnych oraz na powrót większej ilości odzieży do drugiego obiegu. W ten sposób ograniczymy eksploatację zasobów naturalnych. Oddzielna zbiórka tego rodzaju surowców spowoduje, że mniej ich trafi do odpadów zmieszanych.

Skip to content