Nawożenie pól w okolicach Gdyni
Nawożenie pól w okolicach Gdyni
Na przełomie sierpnia i września rolnicy rozpoczynają nasilone nawożenie pól, również tych położonych w okolicach Gdyni. Często wykorzystują nawozy naturalne, czyli potocznie zwany obornik. Warto wiedzieć, że te działania są także jednym ze źródeł uciążliwości zapachowych.
Nawożenie pól w tym okresie, czyli po zbiorach, jest jednym z kluczowych elementów zarządzania uprawami. Proces ten wzbogaca glebę w niezbędne składniki odżywcze, poprawiają jej strukturę oraz aktywność mikrobiologiczną, powoduje zwyżkę plonów, jest bardziej ekologiczny. Zgodnie z prawem rolnicy mogą stosować obornik do 31 października, płynną gnojowicę do 20 października (z pewnymi wyjątkami). Zarówno obornik, jak i gnojowica są naturalnymi produktami pochodzącymi z hodowli zwierząt.
Dodatkowo warunki meteorologiczne, które występują w tym czasie, mogą potęgować odczuwanie brzydkich zapachów. Przełom sierpnia i września to często czas, kiedy amplitudy temperatury powietrza są wyższe – występują chłodne noce i poranki, podczas gdy w ciągu dnia jest ciepło, a nawet upalnie. Taka sytuacja sprzyja unoszeniu się lotnych związków organicznych z pół, które – mówiąc wprost – brzydko pachną.
Problemem związanym z nawożeniem pól pod koniec lata co roku poruszany jest przez lokalne media. Artykuł na ten temat opublikował ostatnio portal Trojmiasto.pl: Fetor w Trójmieście. „Nawożone są pola w okolicy”.